Przyporządkowanie klawiszy do poszczególnych palców w układzie klawiatury klawa.pl

Przyporządkowanie klawiszy w układzie klawiatury klawa.pl do poszczególnych palców

Układ klawiatury klawa.pl został opracowany dla takiego przyporządkowania klawiszy, jak na grafice powyżej. Takie przyporządkowanie różni się minimalnie od większości poradników bezwzrokowego pisania na klawiaturze – chodzi o klawisze: [v], [x], [c]. W systemie „równoległym” [v][x][c] uderzamy kolejno palcami małym[v], serdecznym[x] i środkowym[c], natomiast w systemie pokazanym powyżej kolejno: serdecznym[v] , środkowym[x] i wskazującym[c].

„Równoległy” system przede wszystkim wymusza zdecydowanie mniej wygodny dostęp do klawisza [c]. Uderzanie go środkowym palcem wymaga wciśnięcia tego palca pod palec wskazujący, co dodatkowo napręża i wygina do środka lewy nadgarstek. Aby tego uniknąć piszący często przesuwają całą dłoń odrywając przy tym palce z pozycji domowej. Jest to niewygodne i zaburza rytm pisania.

Uderzanie klawisza [c] palcem wskazującym umożliwia lepsze, bardziej naturalne ułożenie lewej dłoni – jako przedłużenie osi przedramienia, pod lekkim skosem w stosunku do klawiatury (podobnie do prawej dłoni). To samo dotyczy układu QWERTY, w którym [c] znajduje się w tym samym miejscu, co w układzie klawa.pl. Polecam przynajmniej wypróbowanie powyższego sposobu – warto! :)

Klawisze [v], [x] nie mają większego znaczenia w języku polskim. W ich przypadku przypisanie zaprezentowane powyżej, jak i standardowe „równoległe” niewiele zmienia w ogólnym komforcie pisania. Jest to raczej kwestia typowo osobistych preferencji. 

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.