Polskie litery na klawiaturze w układzie klawa.pl, qwerty i dvorak

Standardowo polskie znaki wpisuje się na klawiaturze przy pomocy prawego klawisza [alt] i klawisza odpowiadającego literze bez ogonka, kropki, kreski. Z racji położenia klawisza [alt] – szczególnie na klawiaturach z długą spacją, gdzie [alt] jest daleko z prawej strony – lepiej jest, aby typowo polskie litery były wpisywane ręką przeciwną – lewą. Dzięki temu, nawet jeśli przyciśnięcie [alt] spowoduje przesunięcie prawej dłoni i oderwanie jej palców od klawiatury, nie zakłóci to tak bardzo rytmu pisania.

Rozmieszczenie polskich znaków na klawiaturze w układzie klawa.pl

Polskie litery na klawiaturze w układzie klawa.pl

W układzie klawiatury klawa.pl 7 polskich liter wpisuje się lewą ręką. Dwie polskie litery wpisywane prawą ręką [ż] i [ó] znajdują się pod najdłuższymi palcami prawej dłoni, dzięki czemu nawet przy klawiszu [alt] wysuniętym daleko w prawą stronę klawiatury ich użycie jest w miarę wygodne.

Litery: „ł”, „ó”, „ż” są w układzie klawiatury klawa.pl zdublowane, dzięki czemu możliwe jest wpisywanie wszystkich polskich liter lewą ręką:

  • dodatkowe „ł” można uzyskać wciskając [alt]+[w]
  • dodatkowe „ó” można uzyskać wciskając [alt]+[u]
  • dodatkowe „ż” można uzyskać wciskając [alt]+[v]

Rozmieszczenie polskich liter na klawiaturze w układzie QWERTY

Rozmieszczenie polskich liter na klawiaturze w układzie qwerty

W układzie QWERTY rozmieszczenie polskich znaków na lewą i prawą rękę nie jest takie złe – tylko jedna polska litera więcej niż w układzie klawa.pl jest obsługiwana przez prawą rękę. [ż] – choć z racji częstości użycia bardziej chodzi o [z] bez kropki – jest w jednym z najgorszych miejsc na klawiaturze.

Rozmieszczenie polskich liter na klawiaturze w układzie Dvoraka

Rozmieszczenie polskich znaków na klawiaturze w układzie Dvoraka

Pod względem użycia polskich znaków jest to najgorsze ich rozmieszczenie z porównywanych układów klawiatury. Większość polskich liter jest wpisywana prawą ręką – tą samą co klawisz [alt]. Wpisywanie litery [ć] jest problematyczne na klawiaturach z długą spacją i klawiszem [alt] daleko z prawej strony klawiatury. Litery [ż], [ł] znajdują się w miejscach niewygodnych do uderzania razem z klawiszem [alt] tą samą ręką. [ź] znajduje się w najgorszym miejscu na klawiaturze – to nie stanowi akurat większego problemu z racji tego, że jest jedną z najrzadziej występujących liter w języku polskim.

Komentarze

Stosowanie alt do wpisywania polskich znaków kłóci się z sensem stosowania polskiej klawiatury. To naprawdę łamie tempo pisania, kiedy trzeba użyć dwóch klawiszy jednocześnie do wprowadzenia litery. Ogonków używa się zdecydowanie częściej niż znaków typu < albo [

Przecinka, który jest pod tym samym klawiszem co „<”, używa się częściej niż któregokolwiek ogonka. Kropka występuje mniej więcej tak samo często, jak ęąóż – czołówka ogonków. Klawisze „[” i „]” znajdują się w takim miejscu, że lepiej, żeby były jak najmniej używane – angażują słaby i nieprecyzyjny mały palec i powodują napięcie w nadgarstku lub wymuszają oderwanie ręki z pozycji domowej. Generalnie należy minimalizować ruchy palców i nadgarstków na boki – tak właśnie [Backspace] powoli niszczy prawy nadgarstek.
 

nie do konca przeczytalem wszystkie posty, ale...
pisze bezwrokowo na qwerty ale najczesciej nie uzywam polskich ogonkow...emaile w firmie, do rodziny i znajomych. Jak teksty w Wordzie, to juz katorga z ogonkami, bo prawy alt gr +literka. Kiedys mialem w Wordzie zdefiniowane macra, aby polskie ogonki byly z prawy i lewym altem - i bylo OK. Teraz za malo pisze. A jak to jest w klawie.pl ???

I jeszcze jedno. Kiedys mielismy klawiature maszynistki (214) potem to poszlo w zapomnienie (informatyczne) - jak wygladaja statystyki klawiszy dla jezyka polskiego dla tej wlasnie klawiatury? Moze wcale nie jest taka zla? Inne nacje maja wlasnie takie swoje klawiatury....pytanie czy sa optymalne?

Kiedys jak uczylem sie pisac bezwrokowo, (zamierzchle czasy)...i byl taki program TouchTyping (spadajace literki w postaci gry) ale byly tam tylko litery amerykanskie (bez polskich ogonkow). Czy jest jakis program do nauki pisania bezwrokowego, co mozna byloby wykorzystac dla polskich ogonkow??? Mam corke, ktora chce sie nauczyc pisac bezwrokowo?...A ja moze sprobowalbym nauczyc sie w ten sposob klawy.pl ???

Czy klawa.pl to juz jest skonczony (ugruntowany) uklad??? Zamierzacie cos jeszcze zmieniac? Sprzedajecie gotowe klawiatury, naklejki na klawisze?
Mam w domu klawiature QWERTY + cyrylica, ale cyrylica jest wydrukowana na niebiesko. Czy klawiatura QWERTY + klawa nie moglaby byc np. w innym kolorze, jak wspomniana cyrylica???

Pozdrawiam

Misiek

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.